Denmark
June 20, 2018
Forskning i planters tørketolerance synes mere aktuel end nogensinde før. Afgrøder, haveplanter og plæner sukker efter vand, og det står allerede klart, at landbruget har betydelige tab i udsigt. Mange spørger sig selv, om der er tale om enkeltstående tilfælde, eller om den nuværende tørke er et symptom på en mere alvorlig tendens: Længerevarende forårstørke efterfulgt af ustabilt sommervejr, der ind imellem byder på skybrud.
Ingen ved det med sikkerhed, men hos DLF og andre forædlingsfirmaer er man for længst gået i gang med at søge efter løsninger til et sådant scenarie. Arbejdet foregår i tæt samarbejde med landets tre universiteter i København(KU) Aarhus(AU) og Aalborg(AAU) i forskningssamarbejdet RadiMax. Arbejdshypotesen er, at dybe rødder vil give planterne væsentligt bedre forudsætninger for at klare en forårstørke.
Enhver interesseret kunne på ”Rodens Dag” blive klogere på alle de forskningsaktiviteter, forskerne gennemfører ved KU’s store rodscreeningsfacilitet RadiMax, der ligger i Høje Taastrup. Her har man siden 2016 screenet sorter og forædlingsmateriale i hvede, byg, græs og kartoffel for dybe rødder, og der er allerede fundet stærke typer, der stikker næsen markant dybere ned i den sorte muld end andre. Kristian Thorup-Kristensen, professor i afgrødevidenskab ved KU, er ikke i tvivl om gevinsten ved dybere rodvækst:
”En forøgelse af rodvæksten med blot 20 cm vil under forårstørke sandsynligvis kunne løfte udbyttet med 5-10 pct. ”Ud fra de allerede fundne observationer, mener han ikke, at en forøgelse på 20 cm er et urealistisk mål.
I DLF kombinerer vi data fra rodscreeningerne med den enkelte sorts genomiske profil. Det udnytter vi i forædlingsteknikken genomisk selektion, der gør os i stand til at forudsige en ny sorts rodegenskaber ud fra dens DNA profil. På den måde vil forædlerne udbrede effekten fra rodscreeningerne til et større sæt forædlingsmateriale. Christian Sig Jensen, leder af DLF’s biotekafdeling siger om forsøgene ved RadiMax: ”Allerede nu har vi opnået stor viden om, hvilke arter og hvilke sorter, der har dybe rødder og god tørketolerance. Strandsvingel og rajsvingel er de arter, der går dybest ned. Det vil mange landmænd med disse arter i blandingerne helt sikkert få glæde af i et år som dette med ekstrem forårstørke. Næste skridt er at få lavet næste generation græssorter med ekstra dybe rødder”.